Como Park High School

See full schedule
1/28/2020 Wednesday, January 29, 2020 1/30/2020
High School Gymnastics -- Girls
6:00p Var Como Park vs Johnson Johnson
6:00p JV Como Park vs Johnson Johnson
 
High School Swimming/Diving -- Boys
5:00p Var (B Var Swimming/Diving) Meet: Conference Diving
(Central, Como Park, Harding, Highland Park/SPA , Humboldt/Washington, Johnson)
Humboldt
 
High School Wrestling -- Boys
7:00p Var Johnson vs Como Park Como Park
6:30p JV (B JV Wrestling) Meet: Johnson vs. Como Park
(Como Park, Johnson)
Como Park
 
Teams
Latest Results
Tuesday, January 28
Basketball -- Girls
Var Como Park 91, Humboldt 23
Basketball -- Boys
Var Humboldt 68, Como Park 67
JV Humboldt 70, Como Park 49
C Humboldt 52, Como Park 46
Nordic Skiing -- Girls
Var Meet: JV Conference Meet
Skate Race (5K)
Highland Park 490, Central 381.5, Visitation 267, Orono 215, Holy Family 130, Mound Westonka 103.5, Como Park 91
Individual winner: Stephanie Jones, Highland Park, 15:11
Nordic Skiing -- Boys
Var Meet: JV Conference Meet
Skate Race (5K)
Highland Park 479, Central 469, Avalon School 343, Orono 276, Mound Westonka 213, Como Park 147, Holy Family 98
Individual winner: Sam Vanspriell, Highland Park, 14:50
Saturday, January 25
Swimming/Diving -- Boys
Var Meet: Tartan Invitational
Park-Cottage Grove 454, Woodbury 404, South St. Paul 201, Tartan 179, Henry Sibley 179, Como Park 174, North St. Paul 164, White Bear Lake 147, River Falls, Wis. 144, Bloomington Kennedy 123, Bloomington Jefferson 20
Wrestling -- Boys
Var Meet: South St. Paul Tournament
Stillwater 292.5, Becker 201, South St. Paul 176, Lakeville North 133, Eden Prairie 112, Cannon Falls 93.5, Park Center 85, Chisago Lakes 64, Humboldt 44, Maple Grove 40, Harding 37, North St. Paul 29, Central 21, Como Park 20, Austin 19
Friday, January 24
Nordic Skiing -- Boys
Var Meet: Conference Meet
Twin Cities Nordic Conference Championship (Classic and Skate format; at Theodore Worth Park, 5K each)
Highland Park 488, Central 456, Mound Westonka 377, Orono 362, Como Park 357, Holy Family 335, Avalon School 295
Top ten individuals: Cole Johnson, Highland Park (13:07; 12:01.8), 25:08.8; Calvin Boone, Highland Park (13:36, 12:04.7), 25:40,7; Otto Schmidt, Highland Park (13:35, 12:14.3), 25:49.3; Davis Isom, Highland Park (13:45, 12:25.7), 26:10.7; Charles Ostergren, Central (14:56, 12:22.6), 27:18.6; Aidan Finnegan, Central (14:44, 12:37.6), 27:21.6; Lance Georgeson, Highland Park (15:04, 12:46.0), 27:50.0; Conor Greg-Escalante, Highland Park (15:06, 12:45.3), 27:51.3; Alistair Pattison, Como Park (15:17, 12:41.4), 27:58.4; Elliot Norton-Bower, Central (15:07, 13:11.9), 28:18.9
Nordic Skiing -- Girls
Var Meet: Conference Meet
Twin Cities Nordic Conference Championship (Classic and Skate format; at Theodore Worth Park, 5K each)
Highland Park 490, Central 417, Orono 404, Visitation 399, Mound Westonka 331, Como Park 257, Holy Family 243
Top ten individuals: Molly Moening, Highland Park (15:02, 13:08.3), 28:10.3; Anna Schmidt, Highland Park (15:47, 13:24.8), 29:11.8; Celeste Alden, Highland Park (16:05, 13:53.9), 29:58.9; Rayna Axelson, Highland Park (16:18, 13:44.9), 30:02.9; Liv Fabel, Highland Park (16:08, 14:04.1), 30:12.1; Chloe Koch, Highland Park (15:55, 14:23.7), 30:18.7; Maeve Moening, Highland Park(16:16, 14:26.9), 30:42.9; Silja Earl-Torniainen, Highland Park (16:47, 14:02.0), 30:49.0; Margaret Dolseth, Visitation (16:42, 14:10.8), 30:52.8; Caroline Harding, Highland Park (16:58, 14:00.9), 30:58.9
Thursday, January 23
Basketball -- Boys
Var Simley 77, Como Park 27
JV Simley 45, Como Park 34
Basketball -- Girls
Var Como Park 89, Minnehaha Academy 55
JV Como Park 55, Minnehaha Academy 53
Wrestling -- Boys
Var St. Michael-Albertville 80, Como Park 0