Highland Park High School

See full schedule
11/18/2018 Monday, November 19, 2018 11/20/2018
  No games or meets are scheduled
Teams
Latest Results
Saturday, November 3
Cross-Country -- Girls
Var Meet: State Class AA Meet
(at St. Olaf College, Northfield; 5K)
St. Michael-Albertville 70, Wayzata 75, Edina 87, Farmington 105, Stillwater 143, Andover 172, Willmar 191, Alexandria 232, Forest Lake 235, Marshall 256, Rosemount 269, White Bear Lake 291, Lakeville South 292, Cold Spring-Rocori 326, Mounds View 407, Prior Lake 441.
Top Ten Individuals: Emily Covert, Mpls. Washburn, 17:03.4; Lauren Peterson, Farmington, 17:28.8; Anna Fenske, Farmington, 17:54.1; Emma Atkinson, Wayzata, 17:54.3; Brianne Brewster, Lakeville South, 17:57.2; Grace Dickel, Mpls. Washburn, 18:00.5; Ali Weimer, St. Michael-Albertville 18:01.1; Ana Weaver, Stillwater, 18:02.7; Molly Moening, Highland Park, 18:08.6; Abbey Nechanicky, Wayzata, 18:11.7; (St. Paul City Conference participants) #36, Delia Johnson, Highland Park, 18:51.7; #98, Caroline Harding, Highland Park, 19:41.1; #141, Emily Cerkvenik, Central, 20:18.1
Cross-Country -- Boys
Var Meet: State Class AA Meet
(at St. Olaf College, Northfield; 5K)
Edina 88, Mounds View 99, Wayzata 112, Stillwater 122, Red Wing 139, Forest Lake 208, Buffalo 210, Eastview 225, St. Michael-Albertville 236, Highland Park 244, Moorhead 255, Farmington 263, East Ridge 268, Bemidji 324, Willmar 325, Cloquet 390.
Top Ten Individuals: Acer Iverson, Roseville Area, 15:14.8; Andrew Brandt, Wayzata, 15:15.4; Maxwell Manley, Edina, 15:18.4; Addison Stansbury, Stillwater, 15:20.1; Nicholas Scheller, Chanhassen, 15:29.7; Eli Hoeft, Wayzata, 15:35.5; Luke Labatte, Rosemount, 15:40.4; A.J. Green, Eastview, 15:42.1; Austin Streit, Mounds View, 15:44.0; Oliver Paleen, Highland Park, 15:44.0; (St. Paul City Conference participants) #29, Conor Gregg Escalante, Highland Park, 16:09.4; #31, Mickies Kiros, Central, 16:10.2; #69, Calvin Boone, Highland Park, 16:29.1; #95, Suleyman Jafer, Washington, 16:46.1; #141, Marcus Hanson, Highland Park, 17:17.8; #149, Parker Johnson, Highland Park, 17:23.1; #152, Nathaniel Alden, Highland Park, 17:26.0; #160, Jesse Peterson, Highland Park, 17:32.6.
Saturday, October 27
Football -- Boys
Var Mahtomedi 50, Highland Park 30
Wednesday, October 24
Cross-Country -- Boys
Var Meet: Section 4AA Meet
(at Bolstad-University G.C., Falcon Heights; 5K)
Stillwater 39, Highland Park 63, White Bear Lake 76, Roseville Area 96, Central 120, Woodbury 147, Mahtomedi 235, Como Park 245, Washington 269, Tartan 282, Cretin-Derham 328, North St. Paul 379, Harding 391, Hill-Murray 427, Humboldt (incomplete), Johnson (incomplete).
State Qualifiers: Addison Stansbury, Stillwater, 15:16.5; Acer Iverson, Roseville Area, 15:34.3; Oliver Paleen, Highland Park, 15:57.0; Calvin Boone, Highland Park, 16:05.6; Conor Gregg Escalante, Highland Park, 16:07.2; Tryg Solberg, White Bear Lake, 16:13.9; Mickies Kiros, Central, 16:17.3; Yonas O'Malley, Stillwater, 16:19.2; Johann Noer, Stillwater, 16:20.9; Ethan Vargas, Stillwater, 16:27.6; Lars Dewall, Stillwater, 16:33.6; Maxwell Nelson, White Bear Lake, 16:33.9; Aidan Browne, Woodbury, 16:34.0; Joseph Lee, Roseville Area, 16:34.2; Suleyman Jafer, Washington, 16:36.4; Patrick McDowell, Stillwater, 16:39.9; Isaac Maruyama, White Bear Lake, 16:42.8; and balance of Stillwater team (Jared Brandt, 16:46.2) and Highland Park team (Jesse Peterson, 17:17.4; Nathaniel Alden, 17:18.6; Marcus Hansen, 17:27.9; Parker Johnson, 17:28.0).
Cross-Country -- Girls
Var Meet: Section 4AA Meet
(at Bolstad-University G.C., Falcon Heights; 5K)
Stillwater 32, White Bear Lake 56, Highland Park 69, Roseville Area 101, Woodbury 118, Central 140, Mahtomedi 216, Hill-Murray 265, Como Park 267, Tartan 291, Humboldt (incomplete).
State Qualifiers: Molly Moening, Highland Park, 17:52.3; Analee Weaver, Stillwater, 17:55.2; Avery Braunhausen, Stillwater, 18:09.3; Delia Johnson, Highland Park, 18:49.3; Morgan Peterman, Stillwater, 18:59.9; Madeline Verkerke, White Bear Lake, 19:14.0; Brooke Elfert, Stillwater, 19:19.8; Maggie Blanding, White Bear Lake, 19:32.3; Elinor Handlin, White Bear Lake, 19:37.8 Tiffany Holiday, Woodbury, 19:39.3; Eleanor Long, Roseville Area, 19:46.1; Caroline Harding, Highland Park, 19:48.9; Naomi Nickel, Roseville Area, 19:51.0; Anna Muellner, Woodbury, 19:53.7; Elsa Huckels, Stillwater, 19:53.9; Olivia Schwintek, White Bear Lake, 19:57.0; Melanie Pankow, White Bear Lake, 19:57.2; Natalie Andres, White Bear Lake, 20:02.4; Emily Cerkvenik, Central, 20:07.9; and balance of Stillwater and White Bear Lake teams.
Tuesday, October 23
Football -- Boys
Var Highland Park 48, Mpls Washburn 24
Volleyball -- Girls
Var Henry Sibley 3, Highland Park 0
25-16, 25-15, 25-19
Monday, October 22
Volleyball -- Girls
Var Mpls. Southwest 3, Highland Park 2
25-16, 23-25, 25-12, 23-25, 15-8