Humboldt High School

See full schedule
5/26/2018 Sunday, May 27, 2018 5/28/2018
  No games or meets are scheduled
Teams
  • CoEd
  • Adapted Floor Hockey
    pi ci
  • Adapted Soccer
    pi ci
  • Adapted Softball
    pi
Latest Results
Friday, May 25
Track and Field -- Girls
Var Meet: Conference Junior Varsity Meet
(no team scores kept)
Track and Field -- Boys
Var Meet: Conference Junior Varsity Meet
(no team scores kept)
Golf -- Boys
Var Meet: Section 4AA Tournament (first round)
Totino-Grace 300, Hill-Murray 302, Blake 303, Holy Angels Academy 329, New Life Academy 330, St. Paul Academy 339, St. Croix Prep 345, Minnehaha Academy 346, North Branch 347, DeLaSalle 352, St. Anthony 376, St. Croix Lutheran 378, Humboldt 420, Concordia Academy (incomplete).
First day medalist: Matthew Garside, Totino-Grace, 65
No Humboldt golfer qualified for second round

Thursday, May 24
Softball -- Girls
Var Minnehaha Academy 17, Humboldt 7
Baseball -- Boys
Var Minnehaha Academy 24, Humboldt 0
(5 inn.)
Track and Field -- Girls
Var Meet: Conference Finals
Central 217.5, Highland Park 213.5, Washington 62, Como Park 52, Johnson 45, Harding 29, Humboldt 7
Individual Champions:
100 meters
--Janice Cole, Washington, 13.26
200 meters--Janice Cole, Washington, 27.22
400 meters--Janice Cole, Washington, 1:01.28
800 meters--Sophia Rabins, Central, 2:28.32
1600 meters--Molly Moening, Highland Park, 5:16.33
3200 meters--Molly Moening, Highland Park, 12:11.60
100 meter high hurdles--Eva Langenbrunner, Central, 17.96
300 meter low hurdles--Lauren Mendoza, Highland Park, 50.87
4 X 100 relays--Central (Davis, Jackson, Titus, Duncan), 53.10
4 X 200 relays--Johnson (Sangster-Lamb, Windnagel, A. Vang, Crenshaw), 1:56.60
4 X 400 relays--Central (Rabins, Gonzalez, Ostergren, Apet), 4:21.76
4 X 800 relays--Central (Bjorkman-Tracy, Lesch, Farber, Gonzalez), 11:01.14
High jump--Lauren Mendoza, Highland Park, 4' 8"
Long jump--Asiah Atiq, Highland Park, 15' 6"
Triple jump--Lauren Mendoza, Highland Park, 33' 2"
Shot put--Brooklyn Jarrett, Central, 34' 4½"
Discus--Brooklyn Jarrett, Central, 92' 10½"
Track and Field -- Boys
Var Meet: Conference Finals
Highland Park 209, Central 117, Washington 88, Harding 82, Johnson 79, Como Park 53, Humboldt 21
Individual Champions:
100 meters
--Keylan Jackson, Johnson, 11.05
200 meters--Keylan Jackson, Johnson, 22.50
400 meters--Keylan Jackson, Johnson, 48.67 (record)
800 meters--Suleyman Jafer, Washington, 2:06.40
1600 meters--Oliver Paleen, Highland Park, 4:32.94
3200 meters--Oliver Paleen, Highland Park, 9:44.90
110 meter high hurdles--Tavonne Miller-Celestine, Harding, 16.39
300 meter intermediate hurdles--Lukas Walton, Como Park, 42.15
4 X 100 relays--Highland Park (B. Akindale, Garner, Godsword Simon, Zeitchick), 43.71
4 X 200 relays--Highland Park (B. Akindale, Russell, M. West-Hest, Godsfavour Simon), 1:34.39
4 X 400 relays--Central (Kelly, Kiros, Hagen, Kennedy), 3:38.97
4 X 800 relays--Central (Nagel, Roba, Lowry, Kelly), 8:47.13
High jump--Joshua Aune, Highland Park, 6' 0"
Long jump--Jamar Adedeji, Johnson, 20' 0"
Triple jump--Tavonne Miller-Celestine, Harding, 44' 7"
Shot put--Chizaram Azonwu, Johnson, 43' 8"
Discus--Daimarion Nelson, Johnson, 112' 0"
Wednesday, May 23
Baseball -- Boys
Var Humboldt 13, Academy of Science and Agriculture 12
Golf -- Girls
Var Meet: 18-Hole Tournament
Highland Park 410, Harding 496, Humboldt 513, Johnson 548, Como Park 585, Central 630
Medalist: Iyanna Hutchinson, Central, 90
Tuesday, May 22
Softball -- Girls
Var St. Agnes 18, Humboldt 0
(5 inn.)
Track and Field -- Girls
Var Meet: Conference Prelims
(see May 24 results)
Track and Field -- Boys
Var Meet: Conference Prelims
(see May 24 results)
Golf -- Boys
Var Meet: All-Conference Tournament (top 12 and ties from previous day)
All-Conference Tournament (top six individuals make All-City team; balance Honorable Mention)
Gabe Mattick, Highland Park, 77-77=154; Otto Emmings, Central, 78-80=158; Lee Froelich, Highland Park, 80-79=159; Jack Branby, Highland Park, 81-83=164; Billy Wengler, Highland Park, 85-83=168; Ricardo Martinez, Central, 83-88=171; Wilson Gillespie, Highland Park, 86-87=173; Myles Jarrett, Central, 83-92=175; Aedan O'Neill, Highland Park, 93-89=182; Daevon Goodlow, Central, 91-93=184; Eh Ku Tee Moo, Humboldt, 97-90=187; Tha Gay, Humboldt, 99-97=196

Tennis -- Boys
Var Meet: Section 4A Individual Competition begins
(St. Paul Schools individual that qualified to quarterfinal round)
Singles
Quarterfinals
Arjun Goswitz, Minnehaha Academy def. Eh Hay Tha Taw, Humboldt, 6-2, 6-1
Monday, May 21
Softball -- Girls
Var Humboldt 7, St. Paul Academy 6