Harding High School

See full schedule
11/18/2018 Monday, November 19, 2018 11/20/2018
  No games or meets are scheduled
Teams
Latest Results
Saturday, November 10
Swimming/Diving -- Girls
Var Meet: Section 4AA Finals
Stillwater 656.5, Mounds View 470, St. Anthony Village 237, Roseville Area 234, White Bear Lake 207.5, Tartan 144, North St. Paul 77, Harding 66
Friday, November 9
Swimming/Diving -- Girls
Var Meet: Section 4AA Diving
(see Nov. 10 finals)
Thursday, November 8
Swimming/Diving -- Girls
Var Meet: Section 4AA Prelims
(see Nov. 10 finals)
Friday, October 26
Volleyball -- Girls
Var Johnson 3, Harding 1
25-19, 12-25, 25-23, 25-7
Thursday, October 25
Swimming/Diving -- Girls
Var Meet: Conference Meet
Team Results
Central 617, Highland Park/SPA 604, Humboldt/Washington 286, Como/Johnson 206, Harding 133
Individual Medal Winners
200 Medley Relay
Central (Dykes, Oakes, Ella Isaacson, Mamdani), 2:04.30; Highland Park/SPA (White, Cohen, Malen, Olson), 2:10.26; Humboldt/Washington (Bellamy, Lepisto, Lodahl, Ebbesen), 2:18.84
200 Freestyle
Marit Isaacson, Central, 2:03.26; Kaisa Youngberg, Highland Park/SPA, 2:04.86; Grace Moberg, Central, 2:08.79
200 Individual Medley
Lily Franzen, Central, 2:25.02; Ursula Bader, Highland Park/SPA, 2:30.30; Grace Sheehan, Highland Park/SPA, 2:32.31
50 Freestyle
Lucy Peterson, Central, 25.54; Mina Mandic, Highland Park/SPA, 25.68; Lauren Dieperink, Highland Park/SPA, 26.82
Diving
Abby Lanz, Highland Park/SPA, 342.75; Katherine Welsh, Highland Park/SPA, 295.00; Sylvie Chaput, Central, 243.30
100 Butterfly
Mina Mandic, Highland Park/SPA, 1:02.72; Grace Moberg, Central, 1:04.56; Grace Sheehan, Highland Park/SPA, 1:08.37
100 Freestyle
Lucy Peterson, Central, 55.47; Lauren Dieperink, Highland Park/SPA, 58.51; Mia David, Highland Park/SPA, 59.37
500 Freestyle
Kaisa Youngberg, Highland Park/SPA, 5:31.22; Marina Dykes, Central, 5:47.53; Kaylee Kipfmueller, Highland Park/SPA, 5:48.11
200 Freestyle Relay
Central (Peterson, Moberg, Franzen, M. Isaacson), 1:42.38; Highland Park/SPA (Mandic, Bader, David, Dieperink), 1:43.03; Humboldt/Washington (Campion, Ramirez, Lepisto, Deutsch), 2:08.48
100 Backstroke
Marit Isaacson, Central, 1:05.00; Lily Franzen, Central, 1:06.84; Josie Khan, Highland Park/SPA, 1:07.13
100 Breaststroke
Ursula Bader, Highland Park/SPA, 1:17.01; Mia David, Highland Park/SPA, 1:18.40; Maddy Oakes, Central, 1:19.18
400 Freestyle Relay
Central (Peterson, M. Isaacson, Moberg, Franzen), 3:48.93; Highland Park/SPA (Mandic, Youngberg, David, Dieperink), 3:54.69; Humboldt/Washington (Lodahl, Ebbesen, Campion, Bellamy), 4:31.64
Wednesday, October 24
Swimming/Diving -- Girls
Var Meet: Conference Diving
(see Oct. 25 Conference Meet results)
Cross-Country -- Boys
Var Meet: Section 4AA Meet
(at Bolstad-University G.C., Falcon Heights; 5K)
Stillwater 39, Highland Park 63, White Bear Lake 76, Roseville Area 96, Central 120, Woodbury 147, Mahtomedi 235, Como Park 245, Washington 269, Tartan 282, Cretin-Derham 328, North St. Paul 379, Harding 391, Hill-Murray 427, Humboldt (incomplete), Johnson (incomplete).
State Qualifiers: Addison Stansbury, Stillwater, 15:16.5; Acer Iverson, Roseville Area, 15:34.3; Oliver Paleen, Highland Park, 15:57.0; Calvin Boone, Highland Park, 16:05.6; Conor Gregg Escalante, Highland Park, 16:07.2; Tryg Solberg, White Bear Lake, 16:13.9; Mickies Kiros, Central, 16:17.3; Yonas O'Malley, Stillwater, 16:19.2; Johann Noer, Stillwater, 16:20.9; Ethan Vargas, Stillwater, 16:27.6; Lars Dewall, Stillwater, 16:33.6; Maxwell Nelson, White Bear Lake, 16:33.9; Aidan Browne, Woodbury, 16:34.0; Joseph Lee, Roseville Area, 16:34.2; Suleyman Jafer, Washington, 16:36.4; Patrick McDowell, Stillwater, 16:39.9; Isaac Maruyama, White Bear Lake, 16:42.8; and balance of Stillwater team (Jared Brandt, 16:46.2) and Highland Park team (Jesse Peterson, 17:17.4; Nathaniel Alden, 17:18.6; Marcus Hansen, 17:27.9; Parker Johnson, 17:28.0).
Cross-Country -- Girls
Var Meet: Section 4AA Meet
(at Bolstad-University G.C., Falcon Heights; 5K)
Stillwater 32, White Bear Lake 56, Highland Park 69, Roseville Area 101, Woodbury 118, Central 140, Mahtomedi 216, Hill-Murray 265, Como Park 267, Tartan 291, Humboldt (incomplete).
State Qualifiers: Molly Moening, Highland Park, 17:52.3; Analee Weaver, Stillwater, 17:55.2; Avery Braunhausen, Stillwater, 18:09.3; Delia Johnson, Highland Park, 18:49.3; Morgan Peterman, Stillwater, 18:59.9; Madeline Verkerke, White Bear Lake, 19:14.0; Brooke Elfert, Stillwater, 19:19.8; Maggie Blanding, White Bear Lake, 19:32.3; Elinor Handlin, White Bear Lake, 19:37.8 Tiffany Holiday, Woodbury, 19:39.3; Eleanor Long, Roseville Area, 19:46.1; Caroline Harding, Highland Park, 19:48.9; Naomi Nickel, Roseville Area, 19:51.0; Anna Muellner, Woodbury, 19:53.7; Elsa Huckels, Stillwater, 19:53.9; Olivia Schwintek, White Bear Lake, 19:57.0; Melanie Pankow, White Bear Lake, 19:57.2; Natalie Andres, White Bear Lake, 20:02.4; Emily Cerkvenik, Central, 20:07.9; and balance of Stillwater and White Bear Lake teams.
Tuesday, October 23
Football -- Boys
Var Simley 49, Harding 0