Harding High School

See full schedule
11/19/2019 Wednesday, November 20, 2019 11/21/2019
  No games or meets are scheduled
Teams
Latest Results
Saturday, November 9
Swimming/Diving -- Girls
Var Meet: Section 4AA Finals
Stillwater 670, Mounds View 519, St. Anthony Village 252, White Bear Lake 201, Roseville Area 186, Tartan 133, North St. Paul 73, Harding 44
Friday, November 8
Swimming/Diving -- Girls
Var Meet: Section 4AA Diving
(see Nov. 9 finals)
Thursday, November 7
Swimming/Diving -- Girls
Var Meet: Section 4AA Prelims
(see Nov. 9 finals)
Saturday, October 26
Swimming/Diving -- Girls
Var Meet: Conference Meet
Central 598, Highland Park/SPA 591, Humboldt/Washington 259, Como/Johnson 254, Harding 103
Individual Medal Winners
200 Medley Relay
Central (Franzen, Oakes, Moberg, Mamdani), 1:59.07; Highland Park/SPA (Cohen, Bader, Youngberg, Tilney-Kaemmer), 2:04.34; Humboldt/Washington (Lodahl, Lepisto, Ebbesen, Bellamy), 2:14.88
200 Freestyle
Kaisa Youngberg, Highland Park/SPA, 2:04.79; Marina Dykes, Central, 2:10.84; Sophie Ingersoll, Central, 2:11.92
200 Individual Medley
Mia David, Highland Park/SPA, 2:20.09; Lily Franzen, Central, 2:24.16; Grace Moberg, Central, 2:26.11
50 Freestyle
Lauren Dieperink, Highland Park/SPA, 25.85; Lucy Peterson, Central, 26.01; Mina Mandic, Highland Park/SPA, 26.31
Diving
Katherine Welsh, Highland Park/SPA, 348.55; Jordan Kuth, Highland Park/SPA, 308.25; Sylvie Chaput, Central, 255.95
100 Butterfly
Grace Moberg, Central, 1:03.39; Mia David, Highland Park/SPA, 1:03.61; Ella Isaacson, Central, 1:06.55
100 Freestyle
Marit Isaacson, Central, 55.29; Lauren Dieperink, Highland Park/SPA, 56.15; Lucy Peterson, Central, 57.35
500 Freestyle
Kaisa Youngberg, Highland Park/SPA, 5:26.16; Marina Dykes, Central, 5:47.10; Irene Cohen, Highland Park/SPA, 5:48.59
200 Freestyle Relay
Central (Peterson, Moberg, Franzen, M. Isaacson), 1:43.58; Highland Park/SPA (David, Bader, Mandic, Dieperink), 1:44.42; Como/Johnson (Nashandi, Simmons, Lewis, Tompkins), 2:07.14
100 Backstroke
Marit Isaacson, Central, 1:01.75; Lily Franzen, Central, 1:06.08; Josie Khan, Highland Park/SPA, 1:09.76
100 Breaststroke
Maddy Oakes, Central, 1:16.91; Ursula Bader, Highland Park/SPA, 1:18.11; Claire Kim, Highland Park/SPA, 1:18.98
400 Freestyle Relay
Central (Peterson, Mamdani, Oakes, M. Isaacson), 3:49.85; Highland Park/SPA (David, Cohen, Youngberg, Dieperink), 3:58.35; Como/Johnson (Boler, Warner, Koecher, Macheel), 4:20.66
Friday, October 25
Swimming/Diving -- Girls
Var Meet: Conference Diving
(see Oct. 26 Conference Meet results)
Thursday, October 24
Tennis -- Girls
Var Meet: Class AA State Tournament (individual competition)
Singles First Round
Nicole Copeland, Edina def. Amanye Reynolds, Harding, 6-0, 6-2
Consolation Quarterfinals
Lilly Anderson, Orono def. Amanye Reynolds, Harding, 6-4, 6-1
Wednesday, October 23
Volleyball -- Girls
Var Minnehaha Academy 3, Harding 1
21-25, 25-23, 25-8, 25-16
Cross-Country -- Boys
Var Meet: Section 4AA Meet
(at Bolstad-University G.C., Falcon Heights; 5K)
White Bear Lake 48, Highland Park 52, Stillwater 65, Central 104, Roseville Area 117, Woodbury 187, Como Park 227, Cretin-Derham 227, Mahtomedi 255, Tartan 269, North St. Paul 347, Washington 401, Johnson 404, Harding 429, Hill-Murray 442, Humboldt 452.
State Qualifiers: Oliver Paleen, Highland Park, 15:41.2; Mickies Kiros, Central, 15:56.2; Max Nelson, White Bear Lake, 16:03.0; Calvin Boone, Highland Park, 16:03.1; Conor Gregg Escalante, Highland Park, 16:07.2; Joe Lee, Roseville Area, 16:11.4; Aidan Browne, Woodbury, 16:13.7; Ethan Vargas, Stillwater, 16:15.0; Trevor Locke, White Bear Lake, 16:25.4; Daniel Beletsky, Stillwater, 16:25.8; Isaac Maruyama, White Bear Lake, 16:25.8; Logan Tanttu, White Bear Lake, 16:28.5; Ernie Mattson, White Bear Lake, 16:35.1; Aiden Kilibarda, Stillwater, 16:37.8; Adrik Kraftson, Stillwater, 16:38.0; Elias Brotman, Cretin-Derham, 16:38.1; and balance of White Bear Lake team and Highland Park team (Sam Vanspriell, 16:39.2; Jesse Peterson, 17:13.3; Habetamu Abide, 17:27.5; Marcus Hansen, 17:36.2).
Cross-Country -- Girls
Var Meet: Section 4AA Meet
(at Bolstad-University G.C., Falcon Heights; 5K)
Stillwater 30, Highland Park 47, White Bear Lake 68, Woodbury 89, Roseville Area 145, Mahtomedi 174, Central 183, Como Park 244, Tartan 285, Washington 302, Harding 341, Cretin-Derham (incomplete), Hill-Murray (incomplete), Humboldt (incomplete).
State Qualifiers: Ana Weaver, Stillwater, 18:01.7; Molly Moening, Highland Park, 18:33.2; Iris Guider, Central, 18:40.4; Brooke Elfert, Stillwater, 18:50.5; Morgan Peterman, Stillwater, 18:51.5; Maddie Verkerke, White Bear Lake, 18:53.9; Avery Braunshausen, Stillwater, 18:56.0; Melanie Pankow, White Bear Lake, 19:00.9; Delia Johnson, Highland Park, 19:10.5; Ellie Moore, Highland Park, 19:14.1; Caroline Harding, Highland Park, 19:29.1; Maggie McCarthy, Woodbury, 19:30.3; Elsa Huckels, Stillwater, 19:32.1; Tiffany Holiday, Woodbury, 19:32.7; Chloe Koch, Highland Park, 19:38.5; Makayla Fischer, Mahtomedi, 19:41.9; Claire Schneider, White Bear Lake, 19:42.3; Maggie Blanding, White Bear Lake, 19:44.0; and balance of Stillwater team and Highland Park team (Hanna Koch, 20:27.1; Maddie Mears, 21:57.7).