Highland Park High School

See full schedule
6/13/2024 Friday, June 14, 2024 6/15/2024
  No games or meets are scheduled
Teams
Latest Results
Wednesday, June 12
Golf -- Girls
Var Meet: Class AAA State Tournament (final round)
Class AAA State Tournament
(13) Gabriella Ishaq, Highland Park, 78-76=154; (41t) Hattie Hemthong, Como Park, 80-85=165
Tuesday, June 11
Golf -- Girls
Var Meet: Class AAA State Tournament (first round)
Class AAA State Tournament (first round)
(16t) Gabriella Ishaq, Highland Park, 38-40=78
(25t) Hattie Hemthong, Como Park, 38-42=80

Saturday, June 8
Track and Field -- Girls
Var Meet: State Class AA Finals
Alexandria 79, Monticello 68.5, Providence Academy 62, Mankato East 52, Pequot Lakes 50, Holy Angels Academy 40, Simley 35, Cold Spring-Rocori 34.5, Mankato West 34, DeLaSalle 31, Winona 28, Minnehaha Academy 28, Hutchinson 27, Byron 26, North Branch 25.5, Marshall 25, Detroit Lakes 20, Willmar 18.5, St. Peter 17, Mahtomedi 16, Kasson-Mantorville 16, Foley 15, Thief River Falls 13, Perham 12, Breck 12, Milaca 12, Becker 11, Princeton 10, Stewartville 9, Chisago Lakes 8, Fairmont 8, Tri-City United 8, Grand Rapids 8, Highland Park 7, Waseca 6, Northfield 6, Richfield 6, Delano 5, Cloquet 5, Blake 5, South St. Paul 5, Hibbing 5, Spectrum 4, Mound Westonka 4, Big Lake 2, Watertown-Mayer 2, Orono 2, New London-Spicer 1.5, Annandale 1, Southwest Christian 1
Individual St. Paul State Qualifiers
800 meters
--(9th) Ellie Moore, Highland Park, 2:23.58
3200 meters--(14th) Grace Lewis-Mosher, Highland Park, 11:35.45; (18th) Margaret Spray, Como Park, 13:03.56
4 X 800 relays--(4th) Highland Park (Z. Moore, Lewis-Mosher, Palm, E. Moore), 9:32.15
Track and Field -- Boys
Var Meet: State Class AA Finals
Fridley 59, Mankato East 57, Rockford 47, Alexandria 42, Becker 42, St. Peter 39, Mound Westonka 38, Winona 37, Totino-Grace 35, Mahtomedi 33, Big Lake 30, Orono 25, Fergus Falls 25, Mankato West 24, Marshall 24, Stewartville 23, Annandale 20, Red Wing 20, Faribault 19.5, Pequot Lakes 19, Cold Spring-Rocori 19, Monticello 18, Detroit Lakes 17, Minnehaha Academy 17, Hutchinson 16, Blake 15, Byron 14, DeLaSalle 13, St. Francis 12, Perham 12, Proctor 11, Belle Plaine 10, St. Thomas Academy 10, Willmar 9, Providence Academy 7, Chisago Lakes 7, Richfield 7, Southwest Christian 6, Fairmont 5, Worthington 5, St. Cloud Tech 5, Holy Family 4, Princeton 4, Simley 4, Little Falls 4, Como Park 3, Watertown-Mayer 2, Waseca 2, Delano 2, Northfield 1.5, Zimmerman 1, Hibbing 1, Kasson-Mantorville 1, Cloquet 1, Albany 1
Individual St. Paul State Qualifiers
1600 meters
--(10th) Garrett Seppanen, Como Park, 4:21.37; (20th) Mason Aarness, Como Park, 4:34.62
3200 meters--(7th) Garrett Seppanen, Como Park, 9:30.56; (15th) Mason Aarness, Como Park, 9:49.81
4 X 800 relays--(14th) Como Park (Anderson, Clark, Monibah, Small), 8:31.49; (16th) Highland Park (Hennum, Martin, Douglas, Deegan), 8:33.21
Discus--(22nd) Nathan Lee, Washington, 116' 7"
Friday, June 7
Track and Field -- Girls
Var Meet: State Class AA Prelims
Individual St. Paul State Qualifiers
800 meters
--Ellie Moore, Highland Park, 2:17.37 (qualified)
3200 meters--(14th) Grace Lewis-Mosher, Highland Park, 11:35.45; (18th) Margaret Spray, Como Park, 13:03.56
Track and Field -- Boys
Var Meet: State Class AA Prelims
Individual St. Paul State Qualifiers
200 meters
--J'Vion Giles, Highland Park, 23.32 (did not qualify)
800 meters--Charlie Loth, Como Park, 2:04.80 (did not qualify)
3200 meters--(7th) Garrett Seppanen, Como Park, 9:30.56; (15th) Mason Aarness, Como Park, 9:49.81
Thursday, June 6
Tennis -- Boys
Var Meet: State Class AA Doubles (first round and quarterfinals)
Class AA Doubles
First Round
Madden Vanderwerf/Quinn Kelly, Mankato East def. Andrew Bacigalupi/Bodie Zwank, Highland Park, 6-2, 6-2
Consolation Quarterfinals
Caleb Kennel/Daniel Meunier, Rochester Mayo def. Andrew Bacigalupi/Bodie Zwank, Highland Park, 7-5, 6-2
Saturday, June 1
Track and Field -- Girls
Var Meet: Section 3AA Finals
Simley 158.67, Minnehaha Academy 134, Holy Angels Academy 127.33, South St. Paul 112.5, Blake 87.5, Visitation 70, Highland Park 69, Richfield 55, Mpls. South 49, Mpls. Roosevelt 29, Humboldt 20
Individual St. Paul State Qualifiers
800 meters
--Ellie Moore, Highland Park, 2:19.69
3200 meters--Grace Lewis-Mosher, Highland Park, 11:22.05
4 X 800 relays--Highland Park (Z. Moore, Lewis-Mosher, Palm, E. Moore), 9:38.06
Track and Field -- Boys
Var Meet: Section 3AA Finals
St. Thomas Academy 198, Blake 189, Minnehaha Academy 149.5, Simley 101, Richfield 73.5, Highland Park 71, Holy Angels Academy 44, Mpls. South 41.5, South St. Paul 21.5, Humboldt 17, Mpls. Roosevelt 9
Individual St. Paul State Qualifiers
200 meters
--J'Vion Giles, Highland Park, 23.14
4 X 800 relays--Highland Park (Hennum, Martin, Douglas, Deegan), 8:22.40
Friday, May 31
Volleyball -- Boys
Var Highland Park 3, White Bear Lake 0
25-21, 25-19, 25-19
Golf -- Girls
Var Meet: Section 4AAA Tournament (final round)
Mahtomedi 670, White Bear Lake 689, Stillwater 711, Cretin-Derham 728, Highland Park 823
Medalist: Lily Vincelli, Cretin-Derham, 75-72=147
St. Paul individuals that qualified for second round and qualified for State
Hattie Hemthong, Como Park, 79-83=162; Gabriella Ishaq, Highland Park, 87-79=166
St. Paul individuals that qualified for second round and did not qualify for State
Mackenzie Malek, Highland Park, 111-106=217; Addie Corbett, Highland Park, 113-105=218; James Steinbach, Highland Park, 106-117=223; Robin Engman-Phiri, Como Park, 117-113=230; Lauren Kottke, Highland Park, 112-125=237; Isis Faber, Highland Park, 117-121=238
Thursday, May 30
Golf -- Girls
Var Meet: Section 4AAA Tournament (first round)
Mahtomedi 334, White Bear Lake 344, Stillwater 355, Cretin-Derham 363, Highland Park 416, North St. Paul 462, Johnson 570, Central (incomplete), Como Park (incomplete), Harding (incomplete), Tartan (incomplete).
First day leader: Lily Vincelli, Cretin-Derham, 75
St. Paul individuals that qualified for second round
Hattie Hemthong, Como Park, 79; Gabriella Ishaq, Highland Park, 87; James Steinbach, Highland Park, 106, Mackenzie Malek, Highland Park, 111; Lauren Kottke, Highland Park, 112; Addie Corbett, Highland Park, 113; Robin Engman-Phiri, Como Park, 117; Isis Faber, Highland Park, 117
Wednesday, May 29
Volleyball -- Boys
Var Washington 3, Highland Park 2
19-25, 25-22, 26-28, 25-19, 16-14
Baseball -- Boys
Var South St. Paul 7, Highland Park 1
Track and Field -- Boys
Var Meet: Section 3AA Prelims
(see May 31 results)