HS Boys Varsity Hockey for 2019-2020

Varsity Junior Varsity
Add to your calendar http://saintpaulsports.org/Sport//HS/boys/varsity/hockey/2020-2021/ical
Full Schedule Rss feed
Mon Nov 11, 2019 First day of practice
Fri Nov 22, 2019 Monticello 5, Pine City Area 2 Moose Sheritt Arena, Monticello
Tue Nov 26, 2019 Pine City Area 5, Chisago Lakes 1 Chisago Lakes Arena
Tue Nov 26, 2019 Mora/Milaca 8, Cambridge-Isanti 2 Isanti Arena
Tue Nov 26, 2019 Becker/Big Lake 8, Moose Lake Area 6 Princeton Arena
Fri Nov 29, 2019 Northwest Icemen, Wis. 4, Highland Park 3 Amery, Wis. Arena
Fri Nov 29, 2019 Mora/Milaca 5, Princeton 4 Princeton Arena
Fri Nov 29, 2019 Marshall 4, Pine City Area 0 Marshall Tournament (Red Baron Arena)
Fri Nov 29, 2019 Johnson 9, Red Lake Falls 4 Cardin Hunt Arena, Red Lake Falls
Fri Nov 29, 2019 Henry Sibley 9, Moose Lake Area 0 Henry Sibley Tournament (TRIA Arena)
Sat Nov 30, 2019 Johnson 3, Thief River Falls 0 Engelstad Arena, T.R.F.
Sat Nov 30, 2019 Gentry Academy 7, Mora/Milaca 1 Mora Civic Center
Sat Nov 30, 2019 Pine City Area 4, Mound Westonka 3 (ot) Marshall Tournament (Red Baron Arena)
Sat Nov 30, 2019 Amery, Wis. 7, Highland Park 2 Amery, Wis. Arena
Sat Nov 30, 2019 Somerset, Wis. 5, Moose Lake Area 3 Henry Sibley Tournament (TRIA Arena)
Tue Dec 3, 2019 St. Francis 6, Mora/Milaca 2 Mora Civic Center
Tue Dec 3, 2019 Pine City Area 7, Moose Lake Area 1 Riverside Arena, Moose Lake
Tue Dec 3, 2019 Henry Sibley 5, Highland Park 2 Highland Arena
Thu Dec 5, 2019 Mora/Milaca 3, La Crescent-Hokah 2 La Crescent Community Center
Thu Dec 5, 2019 Cambridge-Isanti 7, Highland Park 4 Isanti Arena
Thu Dec 5, 2019 North Shore 7, Moose Lake Area 0 Riverside Arena, Moose Lake
Fri Dec 6, 2019 Pine City Area 4, St. Francis 1 Pine City Arena
Fri Dec 6, 2019 Johnson 4, Crookston 1 Phalen Arena
Sat Dec 7, 2019 Johnson 6, Rochester John Marshall 2 Rochester Rec Center
Tue Dec 10, 2019 Pine City Area 8, Mora/Milaca 1 Mora Civic Center
Tue Dec 10, 2019 Highland Park 4, Moose Lake Area 0 Highland Arena
Tue Dec 10, 2019 Johnson 7, River Falls, Wis. 0 Wildcat Arena, River Falls, Wis.
Thu Dec 12, 2019 Mora/Milaca 5, Prairie Centre 0 Long Prairie Ice Arena
Thu Dec 12, 2019 Pine City Area 6, Sauk Rapids-Rice 0 Pine City Arena
Fri Dec 13, 2019 Moose Lake Area 10, Ely/Tower-Soudan 3 Ely Ice Arena
Fri Dec 13, 2019 Little Falls 5, Johnson 0 Exchange Arena, Little Falls
Fri Dec 13, 2019 Highland Park 2, May-Port CG, N.D. 1 Highland Arena
Sat Dec 14, 2019 Pine City Area 3, Simley 2 (ot) Pine City Arena
Sat Dec 14, 2019 Johnson 6, Detroit Lakes 3 Kent Freeman Arena, Detroit Lakes
Tue Dec 17, 2019 Pine City Area 3, North Shore 1 Lake County Arena, Two Harbors
Tue Dec 17, 2019 Proctor 14, Moose Lake Area 2 Proctor Arena
Tue Dec 17, 2019 Highland Park 3, Mora/Milaca 2 (ot) Mora Civic Center
Thu Dec 19, 2019 Mora/Milaca 4, Red Wing 1 Prairie Island Arena
Thu Dec 19, 2019 Moose Lake Area 6, WSFLG Blizzard, Wis. 1 Riverside Arena, Moose Lake
Thu Dec 19, 2019 Holy Angels Academy 5, Johnson 1 Phalen Arena
Thu Dec 19, 2019 Dodge County 4, Highland Park 2 Dodge County Arena
Sat Dec 21, 2019 First day of Winter Break
Sat Dec 21, 2019 Mora/Milaca 7, Bagley/Fosston 0 Mora Civic Center
Sat Dec 21, 2019 Johnson 8, Spring Lake Park 1 Fogerty Arena
Thu Dec 26, 2019 Mora/Milaca 8, Ely/Tower-Soudan 1 North Shore Tournament (Rukavina Arena, Silver Bay)
Thu Dec 26, 2019 Park Rapids 6, Moose Lake Area 4 North Shore Tournament (Rukavina Arena, Silver Bay)
Thu Dec 26, 2019 Pine City Area 6, Brookfield, Wis. 3 Herb Brooks Tournament, Bronze (Schwan Super Rink 2)
Fri Dec 27, 2019 Mora/Milaca 3, Rice Lake, Wis. 1 North Shore Tournament (Lake County Arena, Two Harbors)
Fri Dec 27, 2019 Red Lake Falls 8, Moose Lake Area 5 North Shore Tournament (Lake County Arena, Two Harbors)
Fri Dec 27, 2019 Pine City Area 4, Simley 0 Herb Brooks Tournament, Bronze (Schwan Super Rink 2)
Sat Dec 28, 2019 Moose Lake Area 6, Ely/Tower-Soudan 4 North Shore Tournament (Lake County Arena, Two Harbors)
Sat Dec 28, 2019 Mora/Milaca 5, Park Rapids 0 North Shore Tournament (Silver Bay Rukavina Arena)
Sat Dec 28, 2019 Pine City Area 7, Princeton 1 Herb Brooks Tournament, Bronze (TRIA Arena)
Sat Dec 28, 2019 Eagan 4, Johnson 1 South St. Paul Tournament (Woog Arena)
Mon Dec 30, 2019 Johnson 3, New Prague 1 South St. Paul Tournament (Woog Arena)
Tue Dec 31, 2019 Johnson 4, Woodbury 2 South St. Paul Tournament (Woog Arena)
Thu Jan 2, 2020 River Falls, Wis. 5, Highland Park 3 Highland Arena
Fri Jan 3, 2020 Mora/Milaca 7, Moose Lake Area 2 Riverside Arena, Moose Lake
Sun Jan 5, 2020 Final day of Winter Break
Mon Jan 6, 2020 Johnson 5, Highland Park 1 TRIA Arena
Tue Jan 7, 2020 Northern Lakes 9, Moose Lake Area 6 Hallett Community Center, Crosby
Tue Jan 7, 2020 Proctor 7, Mora/Milaca 2 Proctor Arena
Tue Jan 7, 2020 Pine City Area 7, Highland Park 1 Highland Arena
Thu Jan 9, 2020 Duluth Marshall 3, Moose Lake Area 2 Riverside Arena, Moose Lake
Thu Jan 9, 2020 Minneapolis 6, Johnson 4 Phalen Arena
Thu Jan 9, 2020 Highland Park 6, Becker/Big Lake 2 Princeton Arena
Sat Jan 11, 2020 Mora/Milaca 3, North Shore 2 Mora Civic Center
Sat Jan 11, 2020 Johnson 5, Kittson County Central 3 Phalen Arena
Mon Jan 13, 2020 Pine City Area 12, Moose Lake Area 0 Pine City Arena
Tue Jan 14, 2020 Northern Lakes 5, Mora/Milaca 2 Mora Civic Center
Tue Jan 14, 2020 Johnson 5, Simley 2 Phalen Arena
Tue Jan 14, 2020 Southwest Christian/Richfield 5, Highland Park 2 Richfield Arena
Thu Jan 16, 2020 Mora/Milaca 3, Becker/Big Lake 1 Mora Civic Center
Thu Jan 16, 2020 Princeton 7, Pine City Area 3 Princeton Arena
Thu Jan 16, 2020 Dodge County 5, Highland Park 2 Highland Arena
Fri Jan 17, 2020 Johnson 3, Lake of the Woods 1 Baudette Arena
Fri Jan 17, 2020 6:00p Bagley/Fosston vs Moose Lake Area
(Cancelled)
Sat Jan 18, 2020 2:00p Ely/Tower-Soudan vs Mora/Milaca
(rescheduled to Feb. 13)
(Postponed)
Sat Jan 18, 2020 3:00p Pine City Area vs Cambridge-Isanti
(rescheduled to Feb. 10)
(Postponed)
Mon Jan 20, 2020 Martin Luther King Holiday
Tue Jan 21, 2020 North Branch 5, Pine City Area 3 Pine City Arena
Tue Jan 21, 2020 Highland Park 10, Moose Lake Area 2 Riverside Arena, Moose Lake
Thu Jan 23, 2020 Pine City Area 5, Mora/Milaca 0 Pine City Arena
Thu Jan 23, 2020 Johnson 5, Henry Sibley 2 Phalen Arena
Fri Jan 24, 2020 Chisago Lakes 9, Moose Lake Area 3 Riverside Arena, Moose Lake
Fri Jan 24, 2020 Highland Park 7, Rochester Lourdes/Dover-Eyota 5 Highland Arena
Sat Jan 25, 2020 Dodge County 13, Moose Lake Area 2 Riverside Arena, Moose Lake
Sat Jan 25, 2020 Johnson 5, St. Paul Academy 1 Phalen Arena
Tue Jan 28, 2020 Sauk Rapids-Rice 9, Moose Lake Area 3 Riverside Arena, Moose Lake
Tue Jan 28, 2020 Chisago Lakes 3, Pine City Area 2 (ot) Pine City Arena
Tue Jan 28, 2020 South St. Paul 4, Johnson 3 (ot) Phalen Arena
Tue Jan 28, 2020 Highland Park 4, Henry Sibley 2 West St. Paul Arena
Thu Jan 30, 2020 Moose Lake Area 6, WSFLG Blizzard 0 Lodge Arena, Siren
Thu Jan 30, 2020 Pine City Area 7, Northern Lakes 1 Breezy Point Arena
Thu Jan 30, 2020 Mora/Milaca 5, Highland Park 3 Highland Arena
Fri Jan 31, 2020 Johnson 3, Gentry Academy 2 (ot) Vadnais Sports Center
Fri Jan 31, 2020 St. Francis 6, Highland Park 4 Highland Arena
Sat Feb 1, 2020 Pine City Area 8, Becker/Big Lake 1 Pine City Arena
Sat Feb 1, 2020 Waconia 4, Mora/Milaca 3 Mora Civic Center
Mon Feb 3, 2020 Pine City Area 4, Highland Park 1 Pine City Arena
Tue Feb 4, 2020 Mora/Milaca 6, Moose Lake Area 2 Mora Civic Center
Wed Feb 5, 2020 Highland Park 6, Coon Rapids 3 Highland Arena
Thu Feb 6, 2020 Prairie Centre 5, Mora/Milaca 3 Mora Civic Center
Fri Feb 7, 2020 Moose Lake Area 5, Ely/Tower-Soudan 3 Riverside Arena, Moose Lake
Fri Feb 7, 2020 Greenway/Nashwauk-Keewatin 6, Johnson 3 Phalen Arena
Fri Feb 7, 2020 Waseca 5, Highland Park 3 Highland Park
Sat Feb 8, 2020 Johnson 6, Hibbing/Chisholm 3 Phalen Arena
Mon Feb 10, 2020 Pine City Area 10, Cambridge-Isanti 2 Isanti Arena
Mon Feb 10, 2020 Simley 4, Highland Park 2 Vet's Arena, Inver Grove Hghts.
Tue Feb 11, 2020 Sauk Rapids-Rice 3, Mora/Milaca 2 Sauk Rapids Arena East
Tue Feb 11, 2020 Johnson 6, Minneapolis 3 Parade Ice Garden
Tue Feb 11, 2020 Duluth Denfeld 5, Pine City Area 1 Duluth Heritage Center
Thu Feb 13, 2020 Mora/Milaca 8, Ely/Tower-Soudan 2 Mora Civic Center
Thu Feb 13, 2020 Pine City Area 10, Proctor 1 Proctor Arena
Thu Feb 13, 2020 St. Francis 7, Highland Park 1 East Bethel Arena
Fri Feb 14, 2020 Moose Lake Area 8, Bagley/Fosston 6 Bagley Arena
Sat Feb 15, 2020 Johnson 6, Highland Park 2 Phalen Arena
Mon Feb 17, 2020 President's Day Holiday
Tue Feb 18, 2020 Sauk Rapids-Rice 2, Mora/Milaca 0 Sauk Rapids Arena East (Section 5A)
Tue Feb 18, 2020 St. Paul Academy 6, Highland Park 1 Drake Arena (Section 4A)
Tue Feb 18, 2020 Princeton 15, Moose Lake Area 1 Princeton Arena (Section 5A)
Thu Feb 20, 2020 Pine City Area 3, Northern Lakes 1 Pine City Arena (Section 5A)
Fri Feb 21, 2020 St. Paul Academy 5, Johnson 2 Phalen Arena (Section 4A)
Sat Feb 22, 2020 Pine City Area 4, Chisago Lakes 3 Pine City Arena (Section 5A)
Tue Feb 25, 2020 Precinct Caucus Night
Thu Feb 27, 2020 Monticello 6, Pine City Area 4 Fogerty Arena (Section 5A)
Tue Mar 3, 2020 Presidential Primary
Standings
Division All
Team Won Lost Won Lost
 
Independent Conference
Johnson 0 0 19 7
 
Two Rivers Conference
Pine City Area 6 0 21 7
Mora /Milaca 3 3 15 11
Highland Park 3 3 8 18
Moose Lake Area 0 6 6 19

Check out our new Results, Records, and Rarities website with stats and box scores from every Minnesota state high school hockey tournament
Latest Results
Feb 27 Monticello 6, Pine City Area 4
Feb 22 Pine City Area 4, Chisago Lakes 3
Feb 21 St. Paul Academy 5, Johnson 2
Feb 20 Pine City Area 3, Northern Lakes 1
Feb 18 St. Paul Academy 6, Highland Park 1
Feb 18 Princeton 15, Moose Lake Area 1
Feb 18 Sauk Rapids-Rice 2, Mora/Milaca 0
Feb 15 Johnson 6, Highland Park 2
Feb 14 Moose Lake Area 8, Bagley/Fosston 6
Feb 13 Pine City Area 10, Proctor 1
Feb 13 St. Francis 7, Highland Park 1
Feb 13 Mora/Milaca 8, Ely/Tower-Soudan 2
Feb 11 Johnson 6, Minneapolis 3
Feb 11 Duluth Denfeld 5, Pine City Area 1
Feb 11 Sauk Rapids-Rice 3, Mora/Milaca 2
Feb 10 Pine City Area 10, Cambridge-Isanti 2
Feb 10 Simley 4, Highland Park 2
Feb 8 Johnson 6, Hibbing/Chisholm 3
Feb 7 Waseca 5, Highland Park 3
Feb 7 Greenway/Nashwauk-Keewatin 6, Johnson 3