Tue |
Jun 1, 2021 |
|
Meet: Conference Finals
Highland Park 237, Central 221.5, Como Park 88, Washington 27, Harding 25, Johnson 10.5, Humboldt 9
Individual Champions:
100 meters--Morgan Jones, Highland Park, 13.54
200 meters--Charlotte Kusch, Central, 27.43
400 meters--Elllie Moore, Highland Park, 1:00.20
800 meters--Alex Pundsack, Highland Park, 2:26.49
1600 meters--Molly Moening, Highland Park, 5:06.97 (record)
3200 meters--Molly Moening, Highland Park, 12:12.84
100 meter high hurdles--Kiyomi Callahan, Highland Park, 17.25
300 meter low hurdles--Lily Hamacher, Central, 47.58
4 X 100 relays--Central (Guetschow, Hansen, Hamacher, Carter), 53.09
4 X 200 relays--Highland Park (Merriam, Paleen, Williams, Arredondo), 1:56.44
4 X 400 relays--Highland Park (Williams, Roller, Scorzelli, Moening), 4:23.10
4 X 800 relays--Highland Park (Schmidt, Koch, Isom, Palm), 10:28.73
High jump--Julia Thompson, Highland Park, 5' 0"
Long jump--Maylena Carter, Central, 16' 6¾"
Triple jump--Ellery Tennison, Como Park, 33' 2½"
Shot put--Morgan Jones, Highland Park, 39' 0"
Discus--Sayidah Bussey, Central, 85' 10"
|
Thu |
Jun 10, 2021 |
|
Meet: Section 4AA Finals
Roseville Area 217, Stillwater 173, White Bear Lake 123, Highland Park 114, Central 99, Mahtomedi 83, Tartan 22, Hill-Murray 21, North St. Paul 21, Como Park 15, Cretin-Derham 11, Washington 7, Mpls. Roosevelt 7
Individual St. Paul State Qualifiers
800 meters--Ellie Moore, Highland Park, 2:18.25
1600 meters--Molly Moening, Highland Park, 5:13.46
3200 meters--Luna Scorzelli, Highland Park, 11:06.14
300 meter low hurdles--Lily Hamacher, Central, 47.09
4 X 800 relays--Highland Park (Moore, Johnson, Scorzelli, Moening), 9:39.76
High jump--Julia Thompson, Highland Park, 5' 2"
Shot put--Morgan Jones, Highland Park, 37' 3½"
|
Sat |
Jun 19, 2021 |
|
Meet: Class AA State Tournament
Rosemount 86, St. Michael-Albertville 65, Minnetonka 56, Edina 56, Stillwater 48, Eden Prairie 43, Wayzata 41, Prior Lake 38, Park Center 36, Spring Lake Park/St. Anthony 24.5, Brainerd 17, Rochester Century 17, Alexandria 16, Chanhassen 16, Roseville Area 15, Farmington 15, Forest Lake 14, Mounds View 14, Burnsville 13, Cambridge-Isanti 13, Hibbing 12, Highland Park 11, Bemidji 11, Anoka 11, Eagan 11, Champlin Park 11, Fergus Falls 11, Hopkins 10, Monticello 10, Willmar 9, Totino-Grace 9, Rochester Mayo 8, Sauk Rapids-Rice 8, Northfield 8, Cloquet 8, North Branch 8, Duluth East 8, Mankato West 7, Shakopee 7, Hutchinson 7, Eastview 6, Maple Grove 6, Byron 6, Winona 6, Moorhead 5, DeLaSalle 5, Robbinsdale Armstrong 5, Coon Rapids 5, New Prague 4, Irondale 4, North St. Paul 4, St. Cloud Apollo 4, Andover 4, Simley 4, Centennial 3.5, Apple Valley 3, Lakeville North 3, East Ridge 2, Cold Spring-Rocori 2, Buffalo 2, Dassel-Cokato 2, Zimmerman 2, Mankato East 2
Individual St. Paul State Qualifiers
800 meters-- (16th) Ellie Moore, Highland Park, 2:32.97
1600 meters-- (13th) Molly Moening, Highland Park, 5:14.72
3200 meters-- (7th) Luna Scorzelli, Highland Park, 10:51.35
300 meter low hurdles-- (14th) Lily Hamacher, Central, 47.17
4 X 800 relays-- (3rd) Highland Park (Moore, Johnson, Scorzelli, Moening), 9:20.22
High jump-- (15th) Julia Thompson, Highland Park, 5' 0"
Shot put-- (14th) Morgan Jones, Highland Park, 35' 9"
|