Johnson High School

See full schedule
11/18/2018 Monday, November 19, 2018 11/20/2018
  No games or meets are scheduled
Teams
  • CoEd
  • Adapted Soccer
    ci
Latest Results
Friday, November 16
Football -- Boys
Var Willmar 62, Johnson 20
Thursday, November 8
Football -- Boys
Var Johnson 24, St. Anthony Village 22
Adapted Soccer -- CoEd
ci Chanhassen/Chaska/Prior Lake/Shakopee 9, Johnson 1
Monday, November 5
Adapted Soccer -- CoEd
ci Johnson 18, Humboldt 8
Friday, November 2
Football -- Boys
Var Johnson 12, South St. Paul 7
Tuesday, October 30
Volleyball -- Girls
Var Concordia Academy 3, Johnson 0
25-5, 25-9, 25-5
Adapted Soccer -- CoEd
ci South Suburban 8, Johnson 3
Saturday, October 27
Football -- Boys
Var Johnson 28, Hill-Murray 0
Friday, October 26
Volleyball -- Girls
Var Johnson 3, Harding 1
25-19, 12-25, 25-23, 25-7
Thursday, October 25
Adapted Soccer -- CoEd
ci Minneapolis 5, Johnson 3
Wednesday, October 24
Cross-Country -- Boys
Var Meet: Section 4AA Meet
(at Bolstad-University G.C., Falcon Heights; 5K)
Stillwater 39, Highland Park 63, White Bear Lake 76, Roseville Area 96, Central 120, Woodbury 147, Mahtomedi 235, Como Park 245, Washington 269, Tartan 282, Cretin-Derham 328, North St. Paul 379, Harding 391, Hill-Murray 427, Humboldt (incomplete), Johnson (incomplete).
State Qualifiers: Addison Stansbury, Stillwater, 15:16.5; Acer Iverson, Roseville Area, 15:34.3; Oliver Paleen, Highland Park, 15:57.0; Calvin Boone, Highland Park, 16:05.6; Conor Gregg Escalante, Highland Park, 16:07.2; Tryg Solberg, White Bear Lake, 16:13.9; Mickies Kiros, Central, 16:17.3; Yonas O'Malley, Stillwater, 16:19.2; Johann Noer, Stillwater, 16:20.9; Ethan Vargas, Stillwater, 16:27.6; Lars Dewall, Stillwater, 16:33.6; Maxwell Nelson, White Bear Lake, 16:33.9; Aidan Browne, Woodbury, 16:34.0; Joseph Lee, Roseville Area, 16:34.2; Suleyman Jafer, Washington, 16:36.4; Patrick McDowell, Stillwater, 16:39.9; Isaac Maruyama, White Bear Lake, 16:42.8; and balance of Stillwater team (Jared Brandt, 16:46.2) and Highland Park team (Jesse Peterson, 17:17.4; Nathaniel Alden, 17:18.6; Marcus Hansen, 17:27.9; Parker Johnson, 17:28.0).
Cross-Country -- Girls
Var Meet: Section 4AA Meet
(at Bolstad-University G.C., Falcon Heights; 5K)
Stillwater 32, White Bear Lake 56, Highland Park 69, Roseville Area 101, Woodbury 118, Central 140, Mahtomedi 216, Hill-Murray 265, Como Park 267, Tartan 291, Humboldt (incomplete).
State Qualifiers: Molly Moening, Highland Park, 17:52.3; Analee Weaver, Stillwater, 17:55.2; Avery Braunhausen, Stillwater, 18:09.3; Delia Johnson, Highland Park, 18:49.3; Morgan Peterman, Stillwater, 18:59.9; Madeline Verkerke, White Bear Lake, 19:14.0; Brooke Elfert, Stillwater, 19:19.8; Maggie Blanding, White Bear Lake, 19:32.3; Elinor Handlin, White Bear Lake, 19:37.8 Tiffany Holiday, Woodbury, 19:39.3; Eleanor Long, Roseville Area, 19:46.1; Caroline Harding, Highland Park, 19:48.9; Naomi Nickel, Roseville Area, 19:51.0; Anna Muellner, Woodbury, 19:53.7; Elsa Huckels, Stillwater, 19:53.9; Olivia Schwintek, White Bear Lake, 19:57.0; Melanie Pankow, White Bear Lake, 19:57.2; Natalie Andres, White Bear Lake, 20:02.4; Emily Cerkvenik, Central, 20:07.9; and balance of Stillwater and White Bear Lake teams.