HS Boys Varsity Cross-Country for 2022-2023

Add to your calendar http://saintpaulsports.org/Sport//HS/boys/varsity/crosscountry/2022-2023/ical
Full Schedule Rss feed
Mon Aug 15, 2022 First day of practice
Thu Aug 25, 2022 Meet: Central Invitational
(at St. Catherine University, 5K)
Lakeville South 43, Buffalo 45, Centennial 91, Como Park 95, Chaska 104, Central 110, Irondale 208, Humboldt 260, South St. Paul 263, Washington 286, Cretin-Derham (incomplete), Harding (incomplete), Johnson (incomplete), North St. Paul (incomplete)
Individual winner: Nolan Sutter, Chaska, 15:45.2
Wed Aug 31, 2022 Meet: Orono Invitational
(at Orono M.S., 5K)
Delano 28, Orono 39, Blake 78, Hutchinson 105, Washington 146, Breck (incomplete), Rockford (incomplete).
Individual winner: Caden Zens, Delano, 16:55.4
Fri Sep 2, 2022 Meet: Rosemount Irish Invitational
(at Rosemount H.S., 2 miles)
Rosemount 55, Mounds View 77, Eden Prairie 85, Como Park 158, Roseville Area 173, Osceola, Wis. 248, Eagan 254, Mahtomedi 257, Central 265, Highland Park 269, White Bear Lake 274, Two Rivers 279, Osseo 284, St. Louis Park 343, Tartan 353, Lake City 401, Richfield 416, Rochester Mayo 545, South St. Paul 582, Prior Lake (incomplete).
Individual winner: Elliott McArthur, Mounds View, 9:54.67
Thu Sep 8, 2022 Meet: Fridley Invitational
(at Fridley Commons Park; 2 miles)
DeLaSalle 46, St. Anthony Village 57, Fridley 99, Trinity at River Ridge 107, Holy Family 127, Concordia Academy 128, Eagle Ridge Academy 166, Washington 224, Mpls. Edison (incomplete), Mpls. Henry (incomplete), North St. Paul (incomplete).
Individual winner: Philip Kram, St. Anthony Village, 11:20.21
Fri Sep 9, 2022 Meet: St. Paul Two Mile
(at Highland Park H.S., 2 miles)
Highland Park 58, Central 65, Como Park 67, Two Rivers 81, Nova Classical Academy 86, St. Croix Lutheran 173, Humboldt 200, Washington 269, Harding 318, Johnson (incomplete).
Individual winner: Henry Karelitz, Nova Classical Academy, 9:35.25
Wed Sep 14, 2022 Meet: DeLaSalle Invitational
(at Bassett Creek Park, Crystal; 5K)
Como Park 48, Totino-Grace 72, St. Anthony Village 100, Benilde-St. Margaret's 113, Breck 134, Blake 143, Richfield 153, DeLaSalle 169, Bloomington Kennedy 219, Cretin-Derham 275, Robbinsdale Cooper 316, Washington 363, Hiawatha Collegiate 396, Avail Academy (incomplete), Harding (incomplete), Johnson (incomplete).
Individual winner: Charlie Power-Theisen, Como Park, 15:39.38
Fri Sep 16, 2022 Meet: Lakeville North Applejack Invitational
(at Michaud Park, Lakeville; 5K)
Lakeville North 28, Mpls. Southwest 55, Lakeville South 120, Woodbury 140, White Bear Lake 164, Andover 173, Shakopee 206, Eagan 219, Central 222, Farmington 243, Coon Rapids 267, Burnsville 316, Apple Valley 325, Holy Angels Academy 343, Mpls. South 403, Bloomington Kennedy 405, Richfield 480, Humboldt 538, Trinity at River Ridge 605, Chesterton Academy (incomplete), Concordia Academy (incomplete), Mpls. Roosevelt (incomplete), Prior Lake (incomplete).
Individual winner: Andrew Casey, Lakeville North, 15:24.2
Sat Sep 17, 2022 Meet: Metro Invitational
(at Round Lake Park, E.P.; 5K)
Wayzata 42, Eden Prairie 75, Robbinsdale Armstrong 98, Roseville Area 112, Highland Park 137, Champlin Park 144, Maple Grove 148, Willmar 217, Chanhassen 235.
Individual winner: Noah Breker, Robbinsdale Armstrong, 15:23.7
Tue Sep 20, 2022 Meet: Chisago Lakes Invitational
(at Ki-Chi-Saga Park, Lindstrom; 5K)
Totino-Grace 39, Mahtomedi 54, Chisago Lakes 71, Forest Lake 118, Spectrum 123, South Ridge 179, North Branch 196, Legacy Christian Academy 197, New Life Academy/LILA 245, Fridley 247, Hiawatha Collegiate 352, Harding (incomplete) Individual winner: Matthew Lindgren, Totino-Grace, 16:57.4
Fri Sep 23, 2022 Meet: Griak Invitational
(at Bolstad-University G.C., Falcon Heights, 5K)
Gold Division
West Des Moines Dowling, Iowa 153, Lakeville North 174, Wayzata 208, Rosemount 259, Naperville Neuqua Valley, Ill. 311, Plainfield North, Ill. 323, Hudson Trinity Academy, Wis. 327, Minnetonka 345, Madison West, Wis. 369, Mounds View 373, Norwalk, Iowa 395, Johnston, Iowa 404, Mpls. Washburn 437, Mpls. Southwest 450, Iowa City High, Iowa 467, Middleton, Wis. 520, Yorkville, Ill. 521, West Des Moines Valley, Iowa 540, Sioux City North, Iowa 604, Bloomington Jefferson 606, Rock Ridge 688, Olathe West, Kans. 712, Edina 717, Mankato East 734, Roseville Area 738, Heritage Christian Academy 752, Lakeville South 754, Hopkins 760, Onalaska, Wis. 793, Sioux Falls Lincoln, S.D. 809, Robbinsdale Armstrong 822, Como Park 846, Highland Park 864, Blaine 870, Bemidji 877, Des Moines Roosevelt, Iowa 916, Shawnee Mission North, Kans. 937, Greenwood Village Cherry Creek, Col. 937, Centennial 976, Marshall 991, Iowa City Liberty, Iowa 1053, Hudson, Wis. 1076, Owatonna 1109, Nova Classical Academy 1161, Longmont, Col. 1173, St. Cloud Cathedral 1192, Staples-Motley 1218, West Fargo Sheyenne, N.D. 1284, Breck 1298, West Fargo, N.D. 1326, Fargo Davies, N.D. 1346, Stewartville 1429, Maple Northwestern, Wis. 1476, Forest Lake 1617, Rice Lake, Wis. 1777, Carman Collegiate, Manitoba (incomplete), Cretin-Derham (incomplete), Ellsworth, Wis. (incomplete), Iola-Scandinavia, Wis. (incomplete), Mauston, Wis. (incomplete), Olathe North, Kans. (incomplete).
Individual winner: Noah Breker, Robbinsdale Armstrong, 15:31.1
Maroon Division
Lee's Summit West, Mo. 121, Green Bay Notre Dame, Wis. 128, Perham 143, Woodbury 189, White Bear Lake 246, Minnehaha Academy 294, Champlin Park 344, St. Michael-Albertville 355, Central 361, Osceola, Wis. 403, Sioux Falls O'Gorman, S.D. 407, Chaska 439, River Falls, Wis. 453, Two Rivers 481, Mounds Park Academy 485, Hillsboro/Central Valley, N.D. 517, Sioux Falls Washington, S.D. 546, Coon Rapids 549, St. Anthony Village 564, Prescott, Wis. 576, Menomonie, Wis. 579, Lakeland, Wis. 606, St. Agnes 629, Winona Cotter 650, Newton, Iowa 652, Eau Claire North, Wis. 726, Hibbing 729, Farmington 732, Fairmont 760, St. Louis Park 760, Brainerd 789, New Richmond, Wis. 817, Medford 871, Richfield 884, Wausau East, Wis. 907, Albany 958, DeLaSalle 962, Irondale 978, St. Croix Prep 1008, Wausau West, Wis. 1023, Rogers 1046, Hayward, Wis. 1132, Bismarck Shiloh Christian, N.D. 1257, Math & Science Academy 1333, Eagle Ridge Academy/ISM 1386, Kewaskum, Wis. 1404, Colfax, Wis. 1426, St. Paul Academy 1511, Hill-Murray 1585, Park Center 1589, Washington 1601, Johnson 1689, Amery, Wis. (incomplete), Chesterton Academy (incomplete), Cochrane-Fountain City, Wis. (incomplete), LaCrosse Aquinas, Wis. (incomplete).
Individual winner: Nolan Sutter, Chaska, 16:20.7
Sun Sep 25, 2022 Rosh Hashanah (begins at sundown)
Thu Sep 29, 2022 5:05p Meet: Farmington Invitational
(Central, Humboldt, Washington)
Dodge Middle School
Tue Oct 4, 2022 Yom Kippur (begins at sundown)
Thu Oct 6, 2022 4:00p Meet: Elk River Invitational
(Central)
Prairie Park, Otsego
Sat Oct 8, 2022 10:00a Meet: Simley Invitational
(Humboldt)
Simley H.S.
Sat Oct 8, 2022 1:05p Meet: Alexandria Invitational
(Highland Park)
Arrowwood Resort, Alexandria
Tue Oct 11, 2022 4:00p Meet: Washington Invitational
(Como Park, Harding, Humboldt, Johnson, Washington)
Pike Island, Ft. Snelling
Mon Oct 17, 2022 3:30p Meet: Conference Meet
(Central, Como Park, Harding, Highland Park, Humboldt, Johnson, Washington)
Highland Park Nine-Hole
Thu Oct 20, 2022 State Teacher's Convention begins
Wed Oct 26, 2022 10:45a Meet: Section 4AA Tournament
(Como Park, Johnson, Washington)
Highland National G.C. (Section 4AA)
Wed Oct 26, 2022 2:45p Meet: Section 4AAA Tournament
(Central, Harding)
Highland National G.C. (Section 4AAA)
Thu Oct 27, 2022 12:15p Meet: Section 3AA Tournament
(Highland Park, Humboldt)
Valleywood G.C. (Section 3AA)
Team List
Latest Results
Sep 23 Meet: Griak Invitational
(at Bolstad-University G.C., Falcon Heights, 5K)
Gold Division
West Des Moines Dowling, Iowa 153, Lakeville North 174, Wayzata 208, Rosemount 259, Naperville Neuqua Valley, Ill. 311, Plainfield North, Ill. 323, Hudson Trinity Academy, Wis. 327, Minnetonka 345, Madison West, Wis. 369, Mounds View 373, Norwalk, Iowa 395, Johnston, Iowa 404, Mpls. Washburn 437, Mpls. Southwest 450, Iowa City High, Iowa 467, Middleton, Wis. 520, Yorkville, Ill. 521, West Des Moines Valley, Iowa 540, Sioux City North, Iowa 604, Bloomington Jefferson 606, Rock Ridge 688, Olathe West, Kans. 712, Edina 717, Mankato East 734, Roseville Area 738, Heritage Christian Academy 752, Lakeville South 754, Hopkins 760, Onalaska, Wis. 793, Sioux Falls Lincoln, S.D. 809, Robbinsdale Armstrong 822, Como Park 846, Highland Park 864, Blaine 870, Bemidji 877, Des Moines Roosevelt, Iowa 916, Shawnee Mission North, Kans. 937, Greenwood Village Cherry Creek, Col. 937, Centennial 976, Marshall 991, Iowa City Liberty, Iowa 1053, Hudson, Wis. 1076, Owatonna 1109, Nova Classical Academy 1161, Longmont, Col. 1173, St. Cloud Cathedral 1192, Staples-Motley 1218, West Fargo Sheyenne, N.D. 1284, Breck 1298, West Fargo, N.D. 1326, Fargo Davies, N.D. 1346, Stewartville 1429, Maple Northwestern, Wis. 1476, Forest Lake 1617, Rice Lake, Wis. 1777, Carman Collegiate, Manitoba (incomplete), Cretin-Derham (incomplete), Ellsworth, Wis. (incomplete), Iola-Scandinavia, Wis. (incomplete), Mauston, Wis. (incomplete), Olathe North, Kans. (incomplete).
Individual winner: Noah Breker, Robbinsdale Armstrong, 15:31.1
Maroon Division
Lee's Summit West, Mo. 121, Green Bay Notre Dame, Wis. 128, Perham 143, Woodbury 189, White Bear Lake 246, Minnehaha Academy 294, Champlin Park 344, St. Michael-Albertville 355, Central 361, Osceola, Wis. 403, Sioux Falls O'Gorman, S.D. 407, Chaska 439, River Falls, Wis. 453, Two Rivers 481, Mounds Park Academy 485, Hillsboro/Central Valley, N.D. 517, Sioux Falls Washington, S.D. 546, Coon Rapids 549, St. Anthony Village 564, Prescott, Wis. 576, Menomonie, Wis. 579, Lakeland, Wis. 606, St. Agnes 629, Winona Cotter 650, Newton, Iowa 652, Eau Claire North, Wis. 726, Hibbing 729, Farmington 732, Fairmont 760, St. Louis Park 760, Brainerd 789, New Richmond, Wis. 817, Medford 871, Richfield 884, Wausau East, Wis. 907, Albany 958, DeLaSalle 962, Irondale 978, St. Croix Prep 1008, Wausau West, Wis. 1023, Rogers 1046, Hayward, Wis. 1132, Bismarck Shiloh Christian, N.D. 1257, Math & Science Academy 1333, Eagle Ridge Academy/ISM 1386, Kewaskum, Wis. 1404, Colfax, Wis. 1426, St. Paul Academy 1511, Hill-Murray 1585, Park Center 1589, Washington 1601, Johnson 1689, Amery, Wis. (incomplete), Chesterton Academy (incomplete), Cochrane-Fountain City, Wis. (incomplete), LaCrosse Aquinas, Wis. (incomplete).
Individual winner: Nolan Sutter, Chaska, 16:20.7
Sep 20 Meet: Chisago Lakes Invitational
(at Ki-Chi-Saga Park, Lindstrom; 5K)
Totino-Grace 39, Mahtomedi 54, Chisago Lakes 71, Forest Lake 118, Spectrum 123, South Ridge 179, North Branch 196, Legacy Christian Academy 197, New Life Academy/LILA 245, Fridley 247, Hiawatha Collegiate 352, Harding (incomplete) Individual winner: Matthew Lindgren, Totino-Grace, 16:57.4
Sep 17 Meet: Metro Invitational
(at Round Lake Park, E.P.; 5K)
Wayzata 42, Eden Prairie 75, Robbinsdale Armstrong 98, Roseville Area 112, Highland Park 137, Champlin Park 144, Maple Grove 148, Willmar 217, Chanhassen 235.
Individual winner: Noah Breker, Robbinsdale Armstrong, 15:23.7
Sep 16 Meet: Lakeville North Applejack Invitational
(at Michaud Park, Lakeville; 5K)
Lakeville North 28, Mpls. Southwest 55, Lakeville South 120, Woodbury 140, White Bear Lake 164, Andover 173, Shakopee 206, Eagan 219, Central 222, Farmington 243, Coon Rapids 267, Burnsville 316, Apple Valley 325, Holy Angels Academy 343, Mpls. South 403, Bloomington Kennedy 405, Richfield 480, Humboldt 538, Trinity at River Ridge 605, Chesterton Academy (incomplete), Concordia Academy (incomplete), Mpls. Roosevelt (incomplete), Prior Lake (incomplete).
Individual winner: Andrew Casey, Lakeville North, 15:24.2
Sep 14 Meet: DeLaSalle Invitational
(at Bassett Creek Park, Crystal; 5K)
Como Park 48, Totino-Grace 72, St. Anthony Village 100, Benilde-St. Margaret's 113, Breck 134, Blake 143, Richfield 153, DeLaSalle 169, Bloomington Kennedy 219, Cretin-Derham 275, Robbinsdale Cooper 316, Washington 363, Hiawatha Collegiate 396, Avail Academy (incomplete), Harding (incomplete), Johnson (incomplete).
Individual winner: Charlie Power-Theisen, Como Park, 15:39.38
Sep 9 Meet: St. Paul Two Mile
(at Highland Park H.S., 2 miles)
Highland Park 58, Central 65, Como Park 67, Two Rivers 81, Nova Classical Academy 86, St. Croix Lutheran 173, Humboldt 200, Washington 269, Harding 318, Johnson (incomplete).
Individual winner: Henry Karelitz, Nova Classical Academy, 9:35.25
Sep 8 Meet: Fridley Invitational
(at Fridley Commons Park; 2 miles)
DeLaSalle 46, St. Anthony Village 57, Fridley 99, Trinity at River Ridge 107, Holy Family 127, Concordia Academy 128, Eagle Ridge Academy 166, Washington 224, Mpls. Edison (incomplete), Mpls. Henry (incomplete), North St. Paul (incomplete).
Individual winner: Philip Kram, St. Anthony Village, 11:20.21
Sep 2 Meet: Rosemount Irish Invitational
(at Rosemount H.S., 2 miles)
Rosemount 55, Mounds View 77, Eden Prairie 85, Como Park 158, Roseville Area 173, Osceola, Wis. 248, Eagan 254, Mahtomedi 257, Central 265, Highland Park 269, White Bear Lake 274, Two Rivers 279, Osseo 284, St. Louis Park 343, Tartan 353, Lake City 401, Richfield 416, Rochester Mayo 545, South St. Paul 582, Prior Lake (incomplete).
Individual winner: Elliott McArthur, Mounds View, 9:54.67
Aug 31 Meet: Orono Invitational
(at Orono M.S., 5K)
Delano 28, Orono 39, Blake 78, Hutchinson 105, Washington 146, Breck (incomplete), Rockford (incomplete).
Individual winner: Caden Zens, Delano, 16:55.4
Aug 25 Meet: Central Invitational
(at St. Catherine University, 5K)
Lakeville South 43, Buffalo 45, Centennial 91, Como Park 95, Chaska 104, Central 110, Irondale 208, Humboldt 260, South St. Paul 263, Washington 286, Cretin-Derham (incomplete), Harding (incomplete), Johnson (incomplete), North St. Paul (incomplete)
Individual winner: Nolan Sutter, Chaska, 15:45.2